Stan surowy zamknięty, w odróżnieniu od stanu surowego otwartego, charakteryzuje się wstawieniem w otwory okien i drzwi. Jeżeli w bryle budynku znajduje się garaż, aby zamknąć stan budynku należy zamontować także bramę garażową. To z całą pewnością wyczekiwany moment, gdyż oznacza półmetek budowy. 

Co dokładnie oznacza stan surowy zamknięty?

Definicja poszczególnych stanów budowy nie została wskazana w przepisach, zatem poszczególne etapy prac należy w szczegółowy sposób określić w umowie z wykonawcą. Co do zasady, stan surowy zamknięty oznacza zakończenie wszelkich prac konstrukcyjnych oraz wstawienie okien i drzwi. Budynek jest już zatem zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, jednak nie nadaje się jeszcze do zamieszkania, gdyż nie jest w żaden sposób wykończony. Przykładowy zakres prac niezbędnych do zamknięcia stanu surowego obejmuje:

Warto wskazać, że koszty stanu surowego zamkniętego to ok. 50% kosztów budowy całego domu.

Okna i drzwi zewnętrzne

Okna oraz drzwi zewnętrzne zazwyczaj kupowane są na długie lata, dlatego warto zainwestować w ich odpowiednią jakość. Z przykładową ofertą można zapoznać się pod adresem: https://mikea.eu/products/jednoskrzydlowe-drzwi-do-domow/. Przy wyborze tychże elementów domu należy wziąć pod uwagę, że przy przeciętnym ociepleniu budynku, okna powinny mieć współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 1,1 W/(m2.K), a drzwi zewnętrzne – nie większy niż 1,5 W/(m2.K). Aby nieco zaoszczędzić, w pomieszczeniach gospodarczych, garażu czy kotłowni spokojnie można zamontować okna mniej ciepłe.

Koszty okien i drzwi

Ceny okien i drzwi różnią się w zależności od wielu czynników, takich jak rozmiar, materiał, z którego są wykonane, jak również standard wykonania. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Istnieje także możliwość konfiguracji drzwi, aby jak najbardziej dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb (konfiguracji drzwi można dokonać na stronie producenta https://mikea.eu/. Co do zasady jednak najtańsze będą białe, plastikowe okna oraz stalowe drzwi zewnętrzne. Dwukrotnie wyższe mogą być natomiast ceny okien drewnianych, które aktualnie są niezwykle popularne. Jeszcze wyżej kształtować się będą koszty w przypadku wyboru okien bądź drzwi z trudno dostępnego drewna egzotycznego. Najdroższe wydają się być okna aluminiowe czy też drewniano-aluminiowe (charakteryzujące się ramą z drewna osłonięta profilami aluminiowymi od zewnętrznej strony). W takim przypadku koszty mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych za jedno okno referencyjne.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku drzwi tarasowych. Obecnie największą popularnością cieszą się duże przeszklenia. Jednak co do zasady, im większy rozmiar drzwi tarasowych, tym większy ich koszt. Modne jest także montowanie drzwi podnoszono-przesuwnych, gdyż w tym przypadku drzwi mają niski próg, który może być schowany w warstwach podłogi.

Jak widać, na rynku istnieją elementy o różnych cenach. Z tego względu wybierając materiały do swojego domu, warto zapoznać się z ofertami różnych producentów i dopiero wybrać, jakie rozwiązanie jest dla nas najkorzystniejsze.

Leave a Reply