Każdy, kto budował dom wie, że stolarka okienna i drzwiowa to ciężki temat. Zwłaszcza jeśli chodzi o drzwi. Dość często na tym etapie inwestycji rezygnuje się z drzwi dobrej jakości, gdyż niepokojąco kurczy się budżet inwestycji mocno nadszarpnięty na wcześniejszych etapach. To jednak bardzo duży błąd. Drzwi wejściowe do domu przecież nasza wizytówka. Ładne drzwi wejściowe do domu dobrze będą świadczyć o naszym guście i poczuciu estetyki. Jeśli są eleganckie i robią wrażenie solidnych to ocena naszych działań w oczach innych też będzie wysoka.

Na rynku mamy nieskończoną liczbę drzwi, z których możemy korzystać. Mogą to być tradycyjne drzwi drewniane czy wykonane z tworzyw sztucznych. Ostatnio bardzo modne są drzwi stalowe. Są one bardzo solidne z racji materiału, z którego je wykonano. doskonale współgrają z domami o nowoczesnych projektach, gdzie zaprojektowano na przykład stolarkę okienna wykonaną z aluminium. Połączenie prostej formy i surowych materiałów takich jak kamień i stal daje doskonałe efekty.

Warto dodać, że tego rodzaju drzwi często można określić jako drzwi akustyczne. Tego rodzaju cecha drzwi sprawia, że doskonale tłumią one hałas jaki przedostaje się z zewnątrz budynku. Drzwi akustyczne pochłoną większość dźwięków. Doskonale nadają się do montażu w instytucjach publicznych takich jak szkoły, szpitale czy biura. Ich tak zwany współczynnik Rw wynosi w graniach 32-47 decybeli. Oznacza to, że większość hałasu zostanie przez nie pochłonięta. Takie rozwiązanie ma również niebagatelne znaczenie, gdy nasz dom położony jest w ruchliwej części miasta. Hałas dobiegający z zewnątrz budynku może skutecznie zniweczyć marzenia o relaksie i wypoczynku.

Kolejną cechą, na jaką warto zwrócić uwagę kierując się zakupem drzwi wejściowych jest ich energooszczędność. Tak zwane drzwi pasywne zatrzymają wewnątrz naszego domu większość lub wręcz całe ciepło, jakie wytwarza nasz system grzewczy. Oczywiście jeśli zdecydowaliśmy się na projekt domu energooszczędnego lub wręcz pasywnego to naprawdę dużym błędem jest zakup słabej jakości drzwi wejściowych do naszego domu. Cały wysiłek finansowy i organizacyjny włożony we odpowiednią realizację naszej inwestycji możemy zniweczyć dobierając nieodpowiednie drzwi. Wybierając drzwi pasywne możemy mieć pewność, że dzięki technologii zastosowanej przy produkcji tego rodzaju drzwi ciepło nie wydostanie się w żadnym wypadku na zewnątrz budynku. Daje to w skali długoterminowej oczywiście ogromne oszczędności, gdyż oczywiście koszt eksploatacji czyli ocieplania domu będzie zdecydowanie niższy.

Leave a Reply