Drzwi wewnątrzklatkowe, stanowiące oddzielenie powierzchni mieszkania od części wspólnej, przede wszystkim powinny spełniać funkcję zachowania bezpieczeństwa mieszkańców oraz ochrony prywatności. W szerokiej ofercie, dostępnej na rynku, można znaleźć drzwi wewnątrzklatkowe metalowe lub drewniane, dopasowane stylistyką do wystroju mieszkania, o bogatych zdobieniach lub bez tłoczeń. Drzwi, prowadzące do mieszkania, powinny spełniać rolę antywłamaniowego odgrodzenia od klatki schodowej oraz elementu, wygłuszającego dźwięki, dobiegające z wnętrza lokalu mieszkalnego. Producent drzwi zewnętrznych, zachęca do wyboru drzwi najlepszej  jakości, dbając, by zamknięte za nimi wnętrze pozostawało izolowane termicznie, akustycznie oraz spełniało rolę bezpiecznego azylu.

Jak prawidłowo zamontować drzwi wewnątrzklatkowe?

O funkcjonalności i zgodnych z opisem producenta drzwi parametrach, decyduje prawidłowość montażu drzwi wewnątrzklatkowych. Aby zachować właściwości antywłamaniowe, pracownik montujący powinien pamiętać, by drzwi osadzić w ścianie nośnej, za pomocą co najmniej trzech kotew. Ościeżnice, które montuje się na początku, z reguły w przypadku drzwi wewnątrzklatkowych, występują w wersji metalowej. Najpierw należy umieścić ościeżnicę w otworze drzwiowym, wraz z wspornikami. Ościeżnicę należy dopasować do wysokości podłogi oraz wypoziomować, następnie unieruchomić za pomocą drewnianych klinów. Drzwi, prowadzące z klatki schodowej do mieszkania, należy przetestować pod kątem dopasowania ościeżnicy do skrzydła drzwi. W tym celu do unieruchomionej ościeznicy wkłada się skrzydło, ustawiając wzajemną zależność, by nie przycierały się wzajemnie. Montowane są trzy rozpórki, pełniące funkcję usztywniającą. Po sprawdzeniu zamków i blokad, skrzydło zdejmuje się, dokonując następnie osadzenia ościeżnicy w ścianie nośnej. Kolejnym krokiem przy montażu drzwi wewnątrzklatkowych jest przyklejenie uszczelek paroprzepuszczalnych oraz wypełnienie materiałem termoizolacyjnym luk, powstałych pomiędzy ścianą, a drzwiami.

Proces montażu drzwi wewnątrzklatkowych wieńczy wyjęcie rozpórek oraz zamontowanie progu i włożenie w zawiasy skrzydła drzwi. Skrzydło powinno otwierać się i zamykać płynnie, nie obcierając krawędziami o ościeżnicę. Przy montażu drzwi wewnątrzklatkowych, istotne jest dokładne przestrzeganie instrukcji montażu drzwi, dołączonej w instrukcji, aby przy ewentualnych problemach, móc skorzystać z gwarancji, jaka oferuje producent drzwi wewnątrzklatkowych. Po wykonaniu obróbek tynkarskich oraz ewentualnym wyregulowaniu zawiasów, można korzystać z drzwi.

Leave a Reply