Wiele osób kupujących drzwi wejściowe do swego domu, zwraca uwagę na ich wysoką jakość. Tymczasem okazuje się, że nawet najlepsze produkty mogą sprawiać problemy, jeżeli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Na szczęście, zdecydowana większość drzwi zewnętrznych posiada możliwość regulacji. Warto dowiedzieć się jak to zrobić i w prosty sposób pozbyć się nieszczelności, bądź uciążliwego skrzypienia.

Drzwi wejściowe wystawione są na działanie warunków atmosferycznych. Z zależności od tego z jakiego materiału zostały wykonane, pod wpływem wysokich lub niskich temperatur, mogą ulegać stopniowemu odkształceniu. Po kilku latach użytkowania, drzwi mogą zacząć trzeć o podłogę, skrzypieć lub być nieszczelne. Zazwyczaj w takim przypadku wystarczy dokonać ich regulacji. Przy odrobinie cierpliwości oraz doświadczenia można to zrobić samodzielnie, bez potrzeby wzywania fachowca.

Regulację drzwi wejściowych zacząć należy od ustalenia, w jakie zawiasy wyposażony jest posiadany przez nas model. Dawniej stosowano wyłącznie jeden typ zawiasów podwójnych. Ich regulacja była niezwykle prosta i ograniczała się do stopniowego wkręcania lub wykręcania gwintów zawiasów w ościeżnicę. Takie działanie zazwyczaj pozwalało pozbyć się skrzypienia, nieszczelności lub samoistnego domykania się drzwi. W przypadku kiedy występowało tarcie drzwi o podłogę, wystarczające było umieszczenie na zawiasach specjalnych podkładek, zwanych dystansami.

W zawiasach nowszego typu, regulacja wygląda zupełnie inaczej. Polega ona na odkręcaniu lub dokręcaniu za pomocą klucza imbusowego dwóch śrub. Śruby te zazwyczaj ukryte są pod plastykowymi zaślepkami, które trzeba zdjąć. Górna śruba przeznaczona jest do regulacji siły dociski drzwi. Za jej pomocą można więc poprawić ich szczelność. Należy jednak pamiętać o zachowaniu minimum 0,5 mm rezerwy. Zbyt mocne dokręcenie śruby, w skrajnych przypadkach, może nawet doprowadzić do wyłamania zawiasów. Dolna śruba natomiast, umożliwia regulację w pionie. Za jej pomocą można podnieść lub opuścić skrzydło o około 4 mm.

W ostatnim czasie, coraz więcej producentów decyduje się na produkcję drzwi wyposażonych w trzy zawiasy. W przypadku posiadania takiej konstrukcji, regulację należy zacząć od usunięcia specjalnego czopa zabezpieczającego. Dopiero kiedy to się uda, można przystąpić do dalszych czynności. Za pomocą dwóch skrajnych śrub reguluje się luz boczny oraz siłę docisku. Śruba znajdująca się przy środkowym zawiasie jest odpowiedzialna za ustawienie drzwi względem podłogi. Dokonując regulacji przy tego rodzaju zawiasach należy zwrócić uwagę, aby nie uszkodzić uszczelki. Gdy do tego dojdzie należy wymienić ją na nową.

Leave a Reply