drzwi wejściowe jak powinny się otwierać

Drzwi wejściowe muszą być przede wszystkim solidne, pasujące designem do ogólnego wyglądu budynku i wygodnie otwierane. Przy czym zawsze powstaje pytanie: jak powinny się otwierać? Okazuje się, że prawo budowlane nie określa ściśle czy na przykład w budynku wielorodzinnym drzwi wejściowe do mieszkań muszą być otwierane do środka, a w domach wolnostojących muszą być otwierane na zewnątrz. Jednak mimo takiej dowolności trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników wpływających na to co będzie lepsze: drzwi otwierane do środka czy drzwi otwierane na zewnątrz. Zwykle projektuje się drzwi wejściowe jeszcze projektując dom czy budynek wielorodzinny, ale i na etapie wykańczania domu czy mieszkania można to zmienić. Co warto wcześniej przeanalizować?

Bezpieczeństwo użytkowania

Chyba każdemu zdarzyło się uderzyć inną osobę drzwiami, które były otwierane na zewnątrz. Choćby z powodu bezpieczeństwa warto rozważyć drzwi otwierane do wewnątrz. Ponieważ otwierając je mamy lepszy podgląd na to czy ktoś za drzwiami nie stoi i go nie uderzymy. Jest jeszcze bardziej istotna kwestia bezpieczeństwa przy tym rodzaju otwarcia: zawiasy. Przy drzwiach otwieranych do wewnątrz i zawiasy są wewnątrz, a więc niedostępne dla potencjalnego złodzieja.

Czysty ciąg komunikacyjny

Ten czynnik głównie bierze się pod uwagę rozważając jak drzwi wejściowe powinny się otwierać w budynkach, gdzie jest wiele mieszkań na jednej klatce, piętrze czy gdzie są najwęższe z możliwych ciągi komunikacyjne, czyli korytarze. Drzwi otwierane na zewnątrz powodują, że trzeba się cofnąć przed wejściem do mieszkania czy domu. A na klatce czy w korytarzu przez czas wejścia do domu robi się zator spowodowany zatarasowaniem przez skrzydło drzwiowe drogi. Dlatego w budynkach wielomieszkaniowych najczęściej spotyka się drzwi otwierane do wewnątrz, które są zwyczajnie bardziej praktyczne.

Drzwi otwierane na zewnątrz mogą być też problematyczne w domach wolnostojących. Jeśli przed domem nie ma tarasu czy ganku, to osoba wchodząca nie ma gdzie się cofnąć, aby drzwi można było otworzyć. Jeśli nie ma np. wiatrołapu, który zimą chronił by przed śniegiem może okazać się, że z domu nie wyjdziemy, bo nie da się otworzyć drzwi na zewnątrz, ponieważ z drugiej ich strony nasypało dużo śniegu. Co prawda jeśli nie ma odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi jak śnieg to i przez drzwi otwierane do środka wpadnie stos śniegu, ale przynajmniej drzwi się otworzą bez problemu.

Podsumowując można powiedzieć, że to w którą stronę otwierają się drzwi jest wyborem właściciela nieruchomości, ale trzeba wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa i względy praktyczne.

 

 

Leave a Reply