Zaplanowanie etapów prac podczas budowy domu jest bardzo ważne. Kiedy prace będą wykonane w odpowiedniej kolejności pozwoli to nie tylko na oszczędzenie czasu na ewentualnych przeróbkach i poprawkach, ale też sprawi, że budynek spełni swoje funkcje. Jednym z najważniejszych etapów jest osadzanie drzwi zewnętrznych, które nie tylko zabezpieczą budynek przed nieproszonymi gośćmi, kiedy prace wykończeniowe jeszcze trwają, ale też zapewnią stabilizację ścianie nośnej. A zatem kiedy montaż drzwi wejściowych powinien nastąpić?

Montowanie drzwi zewnętrznych

Drzwi wejściowe do domu są potrzebne nie tylko, aby chronić budynek przed wejściem osoby niepowołanej i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, ale też są elementem izolacji czy konstrukcji nośnej. Jeśli drzwi wejściowe będą źle zamontowane to mogą powstać tzw. mostki termiczne, które powodują braki cieplne w budynku. Mówiąc wprost uciekać nam będzie ciepłe powietrze z domu. Ale może to też doprowadzić do wilgoci w domu czy rozwoju pleśni. Dlatego tak ważny jest odpowiedni montaż drzwi zewnętrznych.

Żeby w budynku nie pozostała jednak wilgoć po zamontowaniu szczelnych okien i drzwi zewnętrznych trzeba poczekać do zakończenia prac mokrych. Oczywiście w międzyczasie, kiedy budynek jest już w tzw. stanie surowym, można wstawić prowizoryczne drzwi wejściowe do budynku, aby na przykład chronić jego wnętrze przed wandalami czy dzikimi zwierzętami. Jednak podczas trwania regularnych prac budowlanych drzwi wejściowe, nawet wstawione w ochronnej folii mogą zostać uszkodzone. Dlatego wstawia się je i po zakończeniu prac mokrych i po zakończeniu najbardziej inwazyjnych robót, które mogą doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia drzwi czy futryny.

A co z drzwiami wewnętrznymi lub tymi od garażu?

W nowych budynkach wstawia się również drzwi łączące pomieszczenie garażowe z główną częścią domu. I tutaj warto poczekać do zakończenia najcięższych prac w tej części domu przed wstawieniem drzwi wejściowych. Co do drzwi wewnętrznych np. do sypialni, łazienki itd. to te drzwi wstawia się na sam koniec już podczas etapu wykańczania budynku. Pomieszczenia są wtedy otynkowane, a nawet pomalowane i zwykle położone są już też podłogi. Wtedy z powodzeniem można wstawić futrynę i drzwi, a ewentualne usterki powstałe podczas montażu np. uderzenie w gipsową ścianę i pozostawienie rysy można szybko naprawić i nie sprawi to kłopotu, ponieważ podczas prac wykończeniowych zwykle w domu jeszcze nikt nie mieszka.

 

Leave a Reply